Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdravé bydlení

20. 8. 2010

22.8.2013

JÍDLO DLE FENG SHUJ

 

„Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili“

 

Zdrojem životní energie čchi je právě jídlo, ze kterého dostáváme potřebné živiny do svého těla  k našemu zdravému životu.

Jakost surovin, kvalita zpracování a následná konzumace ovlivňuje hodnotu našeho jídla.

Vhodné a příjemné prostředí je zdrojem pro kvalitní konzumaci jídla.

Čistý stůl, čisté stolové  prostírání je základem každého kuchyňského jídelního koutu. Kvalitní konzumace jídla spočívá i v těchto předpokladech:

-         dostatek času

-         vzhled stolu

-         zvolený tvar, materiál stolu a židlí

-         dostatek prostoru kolem sebe u stolu

-         vnitřní klid, pohoda

-         místo navíc

-         neopomenout na mísu hojnosti

-         zajistit dokonalé denní osvětlení stolu

-         vhodné využití barev pro dobré trávení a zažívání

 

Stůl by měl být dostatečně velký, čím větší, tím prostornější, citově uklidňující.

Ideální tvar stolu je kulatý, nebo elipsovitý.

Kulatý stůl svým tvarem vytváří energii prvku kovu, energie „Nebe“ a jídlo, které pak na tomto stole konzumujeme má energii  „Země“. Tím propojíme dvě vzácné energie Nebe a Zemi. Země má přitom tvar čtverce. Proto pro tento další detail je vhodné prostřít čtvercovým prostíráním doprostřed stolu, na které umístíme svícen nebo můžeme zvolit rovnou jen čtvercovou svíčku na čtvercové podložce. Ale mimo prostírání a svíčky jsou i jiné možnosti níže psané.

 

Můžeme si pohrát i s talíři. Kulatý spodní talíř a na něm polévkový ve tvaru čtverce. Nebo naopak. V tomto případě je to jedno.

 

Místo by mělo být dobře přístupné i kolem stolu, pro lidi, kteří jídlo servírují.

Také počet židlí u stolu by mělo jedno nadbývat. Třeba čtyř členná rodina by měla mít pět židlí u stolu. Jen tak ze symbolických důvodu, abychom byli vždy připravení pohostit i někoho mimo naší rodinu, čímž dáváme najevo, že máme dostatek jídla ne jen pro sebe, ale i pro své bližní. Právě tento příjemný pocit navozuje pocit hojnosti, pocit bezpečí před hladem, pocit klidu. Tento pocit by se měl neustále podporovat. Podpoříme ho tím, když po boku svíčky uprostřed stolu položíme mísu s ovocem, sušených ovocí, sušenek, ořechů, cukroví, tabulek čokolády… V tomto případě už volit čtvercovou mísu s jídlem a není třeba čtvercového prostírání uprostřed stolu.

Dbát hlavně na to, aby zase hojnost nebyla přesycena. Mísa s ovocem stačí. Nebo mísa s perníčky a kousky čokolády. Hlavně nemít víc, než nanejvýš dvě mísy na stole!

V jídelně pokud je stůl malý, mísa hojnosti by měla být třeba na komodě či příborníku.

Mísu hojnosti lze vytvořit i jinač, než mísou fyzického jídla.

Obraz s mísou jídla kdysi ženy vyšívali a vyšité plátno po sléze zaramovali  a pověsili na svou zeď v jídelně u svého stolu. Má babička to tak má dodnes.

Lze využít i zrcadlo, které by odráželo jídlo na našem stole, tímto ho rozmnoží a vytvoří velkou hojnost. V tomto případě musíme být ale hodně opatrní, vše se dá snadno pokazit, protože jakmile si sednete ke stolu a v zrcadle se budete odrážet i Vy s jídlem, můžou nastat zdravotní komplikace, jako prvotní jen pouhá nervozita, pocit sníst jídlo, čím jak nejrychleji, nechuť k jídlu a v brzké době pak i žaludeční problémy a další.

Pocit hojnosti je důležitý nejen pro spokojený a klidný život, ale přispívá i k pocitu stability, sebevědomí a sebedůvěry, pocitu domova pevného zázemí. Zahání tak stres a deprese z pocitu nedostatku jídla a hladovění. Stále musíme mít na očích, že pořád máme co jíst.

 

Pocit domova je pocit, který hřeje, zdokonalit se ho dá mírně zatepleným dojmem zemitých barev, červených či oranžových doplňků, ubrousků, solniček, kytic, svíček, podpoříme tím i naše trávení a zažívání.

 

Kytice ve váze na stole nesmí ale překážet nijak vadit ve výhledu na ostatní stolovníky u stolu.

Narušovalo by to přímý kontakt s osobou, která se mnou sedí u stolu.

Květiny je vhodné mít uprostřed stolu, ale jen nízké, nejlépe pnoucí se po vyšší váze směrem dolů, k desce stolu. Vázu bych pak volila jen se čtvercovým tvarem nahoře a dole.

 

A pokud mohu, co je dle mého feng shuj nejlepší, mít uprostřed stolu solnou svíci na svíčku uvnitř, krystal ve tvaru koule. To je nejideálnější, nejlíp zde feng shuj funguje. Taky i tady něco víc z praxe života. Pod solný krystal použít skleněný, průhledný, tenký a kulatý nebo čtvercový talířek je velice vhodné. Kdyby se stalo, že v místnosti je až přes příliš vlhko, sůl začne tát. Je to i signál, že žijete v nezdravém prostředí, málo se větrá nebo topí, špatná relativní vlhkost místnosti.

 

Pokud budeme jídelní stůl používat i při pracovních účelech pro nedostatek místa v bytě či domě, nevadí, energii domova to nijak nezasáhne. Jen po práci je vždy důležité ihned za sebou vše pouklízet a vrátit do původního příjemného stavu.

Pak i příjemnou práci a dobrou chuť!

 

A na závěr?

Mít stůl s čirým či mléčným sklem je ideální, budí čistotou a leskem, odráží mísu hojnosti, množí ji, solný krystal na něm krásně vyniká a sůl z něj nestéká (protože není položený na tkanině, která vlhne). Kytice pnoucí po váze dolů, při hořící svíci v krystalu se velice daří, listy má krásně zelené a čerstvé. Solný krystal, který je vyrobeny z Himalájské soli té nejlepší kvality je právě té výše zmíněné oranžové barvy i  s možnosti tvaru koule. Zahřátím uvolňuje záporné ionty, pohlcující elektromagnetický smog, blahodárně působí na alergiky, astmatiky a lidi s oslabenou imunitou, je dále nejen estetickým doplňkem interiéru, ale vším zmíněným tím důležitým a léčivým doplňkem celého jídelního stolu.  

 

Židle s vysokým opěradlem a měkkým sedákem značí eleganci, jemnost a cit. Jednoduše řečeno příjemné pohodlí v příjemném prostředí.. Člověk se cítí příjemně  a vydrží  dlouho sedět. Jídlo si pak vychutnává víc a nestresuje se.

To, že se při jídle dodržují určité zásady není třeba ani psát, je to přece samozřejmostí.

 

Ještě bych snad dodala o materiále zvoleném při koupi stolu. Kov nebo dřevo? Je to v celku jedno. Zvolit je vždy třeba to, co je srdcem nejmilejší.

 

 

 

 

MÉ ZDRAVÉ BYDLENÍ

Je to v podstatě jedno, jedna-li se o dům a nebo byt. Obojí je bydlení a to je ta nejpodstatnější věc našeho života. Pocit mít, kde žít, kde snít, kde vychovávat své děti je ten nejdůležitější, nejhlubší a nejcennější pocit, stejně tak důležite, jako naše další potřeby, jíst, pít, být zdrav. Toto vše, když se spojí dohromady, znamená žít. Žít zdravě, spokojeně a hlavně mít svou jedinečnou jistotu, z ktere pak pramení  pocit bezpečí. Co vlastně může být ještě důležitější? Zapřemyšlíme se nad touto otázkou víc, snad někdo odpoví “peníze!” Ale kolik je lidí, co mělo víc peněz, než zdraví a dnes už mezi nami nejsou a přitom mohli ještě žít! A někteří, co mají hodně v kapse, jsou vesměs lidi, kteří mají stále málo a jsou posedlí po tom mít ještě víc. Než-li  skrblíkem být, to raději peníze nemít. A nebo Ti, kteří přišli k penězům skálenou a špinavou cestičkou…… Není snad to zdraví víc?.....

 

Důležité je dodržet tyto zásady zdravého bydlení:

1.    Na každé světové straně mít nějaký zdravý element.

2.     V zimních měsících mít svůj prostor prosluněný a v létě naopak využít zastínění, ale nikdy né zastínit úplně. Jedná se o ztrátu sluneční energie a ta je potřebná a důležitá k položení elementů a uchování dobrého toku energie. Sluneční paprsky představují život, teplo, pocit přijemného dotyku na těle. V prostoru bydlení dodávají sílu a barvu, ale i smích. Do stínu  květina dána, nevskvete, nepokvete, ale umírá.

3.     Chránit se vždy před průvanem, ale větrat bez průvanu ano. Vlhkost vzduchu je důležitá.

Vysoká relativní vlhkost vzduchu: nad 70%. Pocit dusna I zdravotní potíže. Sušení prádla v bytě je v tomto případě nemožné. Množí se roztoči a šíří se plísně. Vznikají dychácí potíže, časté nachlazení, angíny, rýmy, záněty močového měchýře, zvracení, bolesti zad aj.

Nízká relativní vlhkost vzduchu: šíří částice a může vyvolávat určité alergie. Víří se prach v bytě, rortoči apod.

Průvan: ten napadá organismus, snižuje imunitu, trpí bolestmi hlavy , migrény, revma, přechlazení, rýma, časté angíny a chřipky, později  i poruchy ledvin apod.

4.     Prostor bydlení dostatečně odhlučnit. Nikdy nedopustit, aby naše slova se v prostoru rozlehaly! Na nervový system to neblahodárně působí!

5.     Vytvořit si pocit svého soukromí. Člověk se pak cítí klidnější.

6.     Mít dobrý vztah se sousedy. Být přátelský a pomáhat si navzájem, ale taky si dát i sklenku vína a umět popovídat.

7.     Odrušit nebo nejlépe nemít žádné proudy, zabránit střetu energii a navodit její správný tok v celém prostoru svého bydlení! To je to nejdůležitější.

8.    Udržovat své bydlení v té největší čistotě, bez baktérii a plísní.

9.    Pokud vlastníme svou zahradku ať malou nebo velkou je to obrovská výhoda. Člověk si může hodně mocka přilepšit, pokud není vyloženě líný, tím že si mnoho vypěstuje. Já jsem na skleník kdysi neměla peníze a tak jsem si ho ušila z fólie. Šila jsem ho s myšlenkou, na to, jak ráda tam budu v něm sadit, jak se už na něho nemůžu dočkat … Najednou jsem ušila skleník větší, než bych si mohla dovolit vůbec koupit. Měl okýnko i dvířka na otvírání. Těch rajčat, co jsem sklídila, neuvěřítelne. Podělila jsem se i se sousedy a mou hodnou tchýni. Myšlenka byla silnější, než peněz v peněžence. V ledničce spoustu rajčátek a v peněžence víc peněz. Nemusela jsem zeleninu pak kupovat. Pár ovocných stromků a máme ovoce, pár keříčků a máme šťávy do čajíčků a marmelád a džemů na rohlík. Pár druhů koření a bylin a máme dózy naplněné.  To už nemluvě o kopané nebo vrtané studni a máme pitnou vodu. Mít  na zahradě bazén a nemusíme platit vstupné na koupališti. Voda ze studny zahrádku popodlívá a bázen naplní. A nebýt líny, jako veš, vždy ušetříš svůj cash!

10.        Tabákový kouř je velmi negativní faktor pro zdravé bydlení. Doma by měla být vůně. I tabáková vůně sice prospívá, ale jen pokud tabák nehoří. Kouřit  cigarety ve svém bytě? Proč, by si měl člověk doma znepřijemňovat život a nebrát ohled na ostatní členy své rodiny. Existuje spoustu vonných esencí. Například  jemné éterické oleje, vonné tyčinky, vonné svíčky, pot-pouri a nebo např. vonné bylinné polštářky na spaní i relaxaci a opočinek. I ta květina, i kdyby polní ,voní a nakonec udělá I radost. Je to příroda.

11.        Taky prostorová tísnost neni vhodná.Vyvolává stísněný pocit a špatně se člověku dýchá. Má pak pocit, že se na něho všechno tlačí, padá, vše mu překáží a zakopává. Tento pocit vyvolává neklid, dušnost, sevřenost a stres.

12.        Vše by mělo být uspořádané a na svém místě tak, aby  nedocházelo ke ztrátě soustředění, klidu a pohody. Vždy na stejné místo své věci dávám, tam je vždy  nacházím a vždy i vím, že je tam mám. Nikdy nic tak nehledám. Pořádek doma a pořádek ve svých věcech odbourá nervozitu, neklid a podrážděnost. Taky to hlavně šetří náš drahocenný čas. Nic nehladá, nic neztrácí.

13.        Mít doma relaxační koutek pomáhá. Odreaguje, potlačuje únavu a podrážděnost, ale hlavně nabije, dodá poslední dech. Tento koutek je velice náročný pro dostatečnou energii, harmonické účinky a pro výběr správných vhodných elementů a spravného toku energie. Tok energie musí pracovat s člověkem, odebrat správně zátěž a negativní energii z člověka ven, pročistit a dodát energii cchi a krásně zharmonizovat. Ale důležité je dostat tu negativní energii z bytu ven, tak aby se doma nezdržovala. Tomu bych řekla doslova vytvořit projekt  toku “cchi” energie v relaxačním koutku i celého bytu nebo stačí jen celého bytu.

 

 

 

 

Mé Rady

 

 

Tato rubrika nazvána „Mé Rady“ se bude neustálé doplňovat. Postupně budu přidávat zde další informace, které považuji za důležité.

 

 

Neuzavřené nebo-li otevřené police

 

Má myšlenka o mé energii domova je, že čím míň otevřených polic v jednotlivých místnosti, tím lip.

 

 

Proč?

 

 

Zde mi náleží podat jen jediné jednoduché vysvětlení. A to, že otevřené police budí chaos čili pozornost, zvědavost a člověka vyzývá k jeho neustalému sledování, tzn.že návštěva vnímá a pozoruje police, které ukazují-povídají a ne tu osobu, která ho na tu návštěvu pozvala.

 

 

Dám shodné ale naprosto opačné přirovnání k výše uvedené větě.

 

 

Příliš otevřený člověk hodně povídá a budí ve společnosti lidí zvědavost a pozornost!

 

 

Je to stejné, jen v té první větě to jsou police a v té druhé sám člověk.

 

 

-         věci  v otevřených policích vypovídají až příliš o člověku, který tam žije, podle toho, jak jsou věci uspořádané v policích a jaké jsou dále podle prachové vrstvy na policích a na jejich množství. Tímto ukazuje  jeho vztah k těm vystavených věcem, jeho pracovitostí, povaze… 

 

 

-         dále ukazuje neboli vystavuje své záliby (vystaví si sbírku např.kamenů, má velkou knihovnu, pohledem na knihy zjistím, co čte, co ho zajímá…), koníčky a někteří svá dosažené vzdělání (vystaví některé své fotografie, své diplomy, certifikáty..), pohled na šanony v policích a na nápis na nich a jejich počet napoví, jedná se o podnikatele  nebo ne….. atd.

 

 

Jednoduše řečeno člověk se otevírá slovem, jednáním a svým vystupováním a jeho otevřené police doma dělají to samé, ukazuji jaký ten člověk je povahově, pracovitě, co dělá, čím se zajímá….

 

 

Dokonce tímto způsobem nejvíc odhalíte, jestli se jedná o člověka upovídaného a otevřeného nebo tichého a uzavřeného nebo tajnustkáře, který má třeba v otevřených policích téměř prázdno.

 

 

 

Obrazy na stěnách

 

 

Hodně důležité téma na povídání. Dávejte si na to hodně velký pozor. Když si koupíte malovaný obraz od malíře, nevíte nikdy s jakým pocitem ten obraz kreslil. Protože tento jeho pocit totiž zanesl do každičkého pohybu své ruky a v každé čáře je tam  vložený, daný. I každá vzpomínka, každá myšlenka ve chvíli, kdy obraz kreslil je v něm vrytá. To vše máte pověšené na zdi, máte doma a to Vás ovlivňuje, to s Vámi žije.

 

 

Proto, když kreslím obraz, jako bych s ním  dýchala, vložila do něho svůj vnitřní  klid, radost, své kouzlo.

 

 

Další důležitá věc je jeho motiv, který by měl opravdu člověka motivovat, nesmí být smutný, ale veselý a taky poučný.  Měl by mít v sobě něco co nás nabudí k životu a povede dál. Měl by mít svou sílu  Vás uklidnit, povzbudit a vzbuzovat ve Vás určitou naději.

 

 

Dám názorný příklad. V hodně moc dobré náladě, se vším  co jsem výše uvedla, jsem nakreslila tužkou obrázek opičky. Dnes na ni koukám a cítím z ni její  inteligenci, moudrost, hluboký pohled, vnímavost.

 

Není to nádhera?  Pohled na ni se mnou zahoupá pokaždé, vzpamatuje mě a zastaví mě ve shonu práce a inspiruje mě, poučí a já zjistím jen pohledem, že to, co z ní cítím jsem vlastně já, já sama. Opička skrývá i své hlouposti, které přináší i radosti, zábavu…

 

 

Nakreslete si něco Vy a dejte do toho, to co já a při každém pohledu na Vaše dílo se najdete. Vrátí Vás to vždycky do té Vaši pohody, do stavu ve kterém jste to kreslil.

 

 

Děláte vysokou školu? Tak v okamžik, kdy složíte první úspěchy a budete tím nabuzeni pokračovat, cítit se skvěle, cítit svůj úspěch tak v ten okamžik si nakreslete třeba svou sovu a uvidíte sami co Vám přinese a jak Vás bude neustále jen povzbuzovat, podporovat …. 

 

 

Chcete stavět dům? Nakreslete ho tak, jak bude vypadat. Vložte do toho vše, jako kdyby jste ho právě stavěli a pak ho pověste s pocitem, že už ho máte a pokaždé, když se na něj podíváte znovu ciťte to, mám ho už, už stojí. Povede se to a opravdu budete bydlet.

 

 

Toužíte po tom urovnat své vztahy v rodině? Tak nakreslete svou rodinu. Např. kreslím svou mámu a chci, aby mě měla ráda, přišla za mnou na kávu, uměla se mnou popovídat, vše co Vás trápí kreslete toho člověka s opakem, že to vše co v realitě nemáte přesto máte a pocit, že to chcete do kresby vložte, že to máte a jak jste rádi pro to, že to máte, proživáte, představujte si to i když to v realitě neznáte. A takhle nakreslete všechny osoby, se kterými chcete změnit svůj vztah. Povede se to!

 

 

....