Vztah rtů a zažívacího ústrojí
Ústa představují zažívací ústrojí. Jsou-li ústa široká a neostrá většinou se jedná o ochablé zažívací ústrojí. Jsou-li ústa sevřená a úzká, jedná se především o stažené zažívací ústrojí. Část nad horním rtem údajně souvisí s pohlavním ústrojím, proto muži v tomto místě nosí knír. Ti většinou chtějí symbolizovat svoji mužnost nebo také skrýt své nedostatky. Jak muž stárne i jeho pohlavní ústrojí atrofuje a některým se tvoří na horním rtu vrásky.
Vlastní horní ret souvisí se žaludkem. Jeho vrcholek je i vrcholkem žaludku. Směrem ke koutkům úst přechází žaludek ve dvanácterník. Ten má jeden z deseti měřených klientů 100%.
Trhlinky ve rtech či koutcích úst mnoho napoví o zažívacím ústrojí.
Lidová moudrost praví: sevřená ústa - zarputilost, odvahu a neústupnost. Úzké rty byly znakem bezcitnosti. Odulé rty byly považovány za smyslné - svědčily o velkém příjmu cukru, ovoce, alkoholu, tuků, bílé mouky. Velká ústa člověka označovaly za užvaněného, plného citů a emocí. Také je prý mívali lidé plní nápadů a fantazií. Pozor, tyto znaky byly i hodnoceny s celkovou konstitucí člověka!
Mechanická práce jazyka, jeho chemické dráždění se stává stimulem pro určité orgány těla. Klacíkem nebo prsty po ránu doporučovali oškrábat jazyk od povlaku odumřelých buněk a hlenů. Dobře zaměstnaný jazyk je jakousi hnací silou pro řadu orgánů.
K ústům krásné motto od Konfuciuse:
"Jsou tři cesty k získání moudrosti. První je cesta zkušeností, ta je nejtěžší. Druhá cesta je napodobení. To je cesta nejlehčí. Třetí cesta je cestou přemýšlení. Ta je nejušlechtilejší."
dopsáno dne 7.3.2020